Levy McGarden ~ Cosplay in progress

10. března 2013 v 19:50 | Kurai-neko =^.^= |  Moje cosplaye
AnimeFest se nezkrotně rychle blíží a já začínám dělat na cosplayi. Ano, už podle titulku jste mohli poznat, že chystám Levy McGarden z anime Fairy Tail, které zná snad každý.

Vybrala jsem si tuto verzi:

Zprvu se musím ale přiznat, že jsem viděla jen asi dvě desítky dílů z celkových cca 170... ^^" Nějak nemám na delší anime náladu ani čas, takže koukám na kratší záležitosti.


Jak jsem se k tomuto cosplayi dostala? Přítel chce cosplayovat Gajeela, což je v anime zároveň i přítel Levy. Požádal mě o Levy, aby jsme vytvořili cosplay pár, a já souhlasila. Podotýkám, že Gajeela budu šít také, takže mám ještě dost práce před sebou.
Mám zatím pouze koupenou a ostříhanou paruku:


Až seženu látky atp. tak budu celý proces dokumentovat. Tedy alespoň se vynasnažím ^^"

Vaše názory? Co si myslíte o Levy? A celkově o tom, že ji chci cosplayovat?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 beepinka beepinka | Web | 14. března 2013 v 8:46 | Reagovat

Super. já tuhle postavu z FT zatím neznám,viděla jsem ji jen na nějakých obrázcích,protože mi je povědomá,ale v anime jsem se k ní ještě nedostala :3 jsem u 9. dílu ,takže :D Jinak super..já jsem ještě nikdy nikoho necosplayovala,tak nevím....=)ale možná to někdy zkusím,každopádně cosplayery obdivuju...=)!

2 Anami-Luy Anami-Luy | Web | 26. dubna 2013 v 18:01 | Reagovat

Levy je užasna a ještě lepší že ste v páru, párované nebo skupinové cosplaye jsou nejlepší :D taky jedu na AF ještě s kamarádkou, tak se tam možná potkáme :D jinak ti držím palce. :D

3 DavidOdone DavidOdone | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 13:46 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

4 RobertPioke RobertPioke | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 16:54 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-prix-conseille-2/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-prix-conseille-2/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama